Page Contents
Communicator of Achievement
Contest Winners
Contest Rules

College Contest
College Scholarship
High School Contest

Site Contents
About NDPC
Awards & Contests
Join NDPC
Events
Leadership
Members’ Area
Contact Us

NDPC 2012 College Communications Contest Winners

Winners of the 2012 North Dakota Professional Communicators College Communications Contest were recognized at the NDPC state conference held
April 27 in Bismarck. More than 75 students and teams from seven North Dakota and western Minnesota schools participated in the annual competition.

Communication professionals in each field judged entries from student journalists, editors, broadcasters, photographers, designers and writers. NDPC presented 73 awards in 35 categories.

The contest is open to any student enrolled in a two-year or four-year college or university in North Dakota or Moorhead, Minn. Judges, selected for their professional expertise in each field, critique entries and provide students with feedback.

Participating institutions were: University of North Dakota, Grand Forks.; North Dakota State University, Fargo; Lake Region State College, Devils Lake.; Minot State University; Concordia College (Moorhead, Minn.); and Minnesota State University Moorhead.

NDPC is devoted to the advancement of professional and student communicators through workshops, contests, mentoring and continuing education opportunities.

2012 College Communications Contest results

Print Media Entries

#1 News Reporting
1st Place - Steph Barnhart, Concordia
2nd Place (tie) - Bryce Haugen and Jared Winmill, MSUM
2nd Place (tie) - Kelsy Johnson, Concordia
3rd Place - Charly Haley, MSUM
Honorable Mention - Matt Severns, NDSU (Spectrum)

#2 Editorial
1st Place - Angela Caulk, Dickinson
2nd Place - Matt Severns, NDSU (Spectrum)
3rd Place - Tyler Sorensen, MSUM

#3 Feature Story
1st Place - Charly Haley, MSUM
2nd Place - Kelsy Johnson, Concordia
3rd Place - Tyler Sorensen, MSUM
Honorable Mention - Steph Barnhart, Concordia

#4 Special Articles
1st Place - Charly Haley and Jessica Fleming, MSUM

#5 Personality Profile
1st Place - Danny Determan, MSUM
2nd Place - Andrew Jason, MSUM
3rd Place -  Jasmine Maki, MSUM
Honorable Mention -  Anthony Anderson, Minot

#6 Personal Column
1st Place - Tyler Sorensen, MSUM
2nd Place - Meghan Feir, MSUM
3rd Place - James Vair, Concordia
Honorable Mention - Patrick Ross, Concordia

#8 Sports Writing
1st Place - Danny Determan, MSUM
2nd Place -  Jamie Council, Minot

#9 Reviews
1st Place - Meghan Feir, MSUM
2nd Place - Jessica Ballou, Concordia
3rd Place - Tyler Sorensen, MSUM

#10 Personal Essay
1st Place - Tyler Sorensen, MSUM
2nd Place - Lew Froelich, Dickinson
3rd Place -  Amy Magstadt, Dickinson
Honorable Mention - Chantel Hubert, Dickinson
Honorable Mention - Joy Walter, Dickinson

#11 Section Regularly Edited By Entrant
1st Place -  Kelsy Johnson, Concordia
2nd Place - Patrick Ross, Concordia
3rd Place -  Anthony Anderson, Minot

#12 Special Supplement
1st Place - Tyler Ressler, NDSU

#13 Publication Regularly Edited by Entrant
1st Place - Charly Haley, MSUM
2nd Place - Mary Beenken, Concordia
3rd Place - Anthony Anderson, Minot
Honorable Mention -  Alex Jacobs, Dickinson

Photography           

#14 Single News Photo
1st Place - Rachel Torgerson, Concordia
2nd Place - Matt Severns, NDSU (Spectrum)
3rd Place - Jessica Fleming, MSUM

#15 Single Feature Photo
1st Place -  Rachel Torgerson, Concordia
2nd Place -  Jessica Fleming. MSUM
3rd Place - Jamie Council, Minot

#16 Single Sports Photo
1st Place - Jessica Fleming, MSUM
2nd Place -  Jamie Council, Minot

#17 Photo Essay
1st Place - Chris Franz, MSUM
2nd Place - Dannelle Blotter, MSUM
3rd Place (tie) - Rachel Torgerson, Concordia
3rd Place (tie) - Jesses Trelstad, MSUM

Broadcast

#18 General News Reporting
1st Place (tie) - Brian Gendreau, UND
1st Place (tie) - Kallyn Klein, MSUM
2nd Place (tie) - Zach Denzer, MSUM
2nd Place (tie) - Kelsey Roseth, MSUM
3rd Place - Alison Voorhees, MSUM
Honorable Mention - Stephanie Scheurer, UND

#19 On-the-Scene News Reporting
1st Place - Kelsey Roseth, MSUM
2nd Place - Robert Swansen, MSUM
3rd Place - Alison Voorhees, MSUM
Honorable Mention -  Kim Wigmore, MSUM

#20 Investigative /In-depth Report
1st Place -  Zach Denzer, MSUM
2nd Place - Carly Lehmkuhl, MSUM
3rd Place - Kristi Larson, MSUM
Honorable Mention - Tara Kramer, MSUM

#21 Feature Reporting
1st Place (tie) - Katie Fletcher, UND
1st Place (tie) - Caitlin Mullally, UND
2nd Place (tie) - Rebecca Lebak, MSUM
2nd Place (tie) - Stephanie Scheurer, UND
3rd Place - Kim Kressin, MSUM
Honorable Mention - Brian Gendreau, UND
Honorable Mention - Lane Zyvoloski, MSUM

#22 Interview
1st Place - Olivia Faacks, UND
2nd Place - Katie Fletcher, UND

#23 General Sports Reporting
1st Place - Cory Robertson, UND
2nd Place - Chase Miller, MSUM
3rd Place - Brian Gendreau, UND
Honorable Mention -  Corey Pierre, MSUM

#24 Feature Sports Reporting
1st Place - Robert Swansen, MSUM
2nd Place - Brian Gendreau, UND
3rd Place - Dag Amdan, UND
Honorable Mention - Collin Boyles, MSUM
Honorable Mention - Corey Pierre, MSUM

#26 Regularly Scheduled News/Information Program
1st Place - Campus News, MSUM            

#27 TV Weather Broadcast
1st Place -  Studio One, UND

#28 TV News Photography
1st Place - Dylan Reichstadt, UND
2nd Place - Kelsey Roseth, MSUM

#29 TV Feature Photography
1st Place - Dag Amdan, UND
2nd Place - Jon Schaeffer, UND
3rd Place (tie) - Brian Gendreau, UND
3rd Place (tie) - Kaitlyn Teske, MSUM
Honorable Mention - Matthew Petrowiak, UND
Honorable Mention - Robert Swansen, MSUM

#30 TV Sports Photography
1st Place -  Dylan Reichstadt, UND
2nd Place - Garrett Matteson and Daniel Zeibol, MSUM
3rd Place - Chase Miller, MSUM
Honorable Mention - Cory Robertson, UND

#31 Television Electronic Graphics
1st Place - Caitlin Mullally, UND
2nd Place - Nick Hanson, MSUM

Web Design

#32 Web Page Design
2nd Place - Studio One, UND

#33 Writing for  the Web
1st Place - Sadie Jones, MSUM
2nd Place - Matthew Beckman, MSUM
3rd Place - Matthew Holding Eagle, MSUM

#34 Website Edited by Entrant
1st Place - Rachel Leingang, MSUM

Other Communications Materials

#41 Newsletters
1st Place - Richelle Ballenger, UND
2nd Place - Lew Froelich, Tony Haynes, Amy Magstadt and Chukwuka Nwafor, Dickinson

#42 Yearbook/Annual Literary Magazine
1st Place - Lake Region State College
2nd Place - Lew Froelich, Tony Haynes, Amy Magstadt and Chukwuka Nwafor, Dickinson

#43 Combination Promotion Campaign
1st Place - Studio One, UND

Top of Page

 
 

About NDPC :: Awards & Contests :: Join NDPC :: Events :: Leadership :: Members' Area :: Contact Us

Copyright © 2002-2013. North Dakota Professional Communicators. All Rights Reserved.